←Zpět na PORTFOLIO

 

Toto místo mě vždy přitahovalo svou historií, atmosférou z fotografií a samotným názvem Pripjať v oblasti Černobyl. Po dvou dnech strávených v této oblasti a střídavé návštěvě stále ještě nazývaného „Města Duchů“  musím říci, že právem.

Celé město ale není už tak zcela bez života. Důkazem je zpěv ptáků, v okolí rozsáhlé přírodní porosty a jasně viditelné poškození a rozkradení člověkem dávno po katastrofě. Momentálně je celé město oplocené a hlídané vojáky u vstupní brány. Celé to tak vypadá jako skanzen kam předem domluvené turisty v autobusech vpustí, nechají projet okružní jízdou městem nebo proběhnout a pokud „nezlobí“ tak zas vypustí ven :) Skupinky turistů tak po městě potkáváte poměrně často, ale stále v rozumné míře.

Každopádně když už tam jste a Pripjať na Vás zapůsobí tou správnou atmosférou, odpustíte ji snad cokoliv. Hlavní cesty jsou již téměř neprůchozí a celé město je tak protkané malými stezkami , které Vás spolehlivě vedou mezi „památkami“ tohoto města.  Jdete jakoby nic kolem budov a až po bližším prozkoumání si všimnete například cedule určené pro jízdní řád autobusu, ploch pro kulturní plakáty, řady nákupních vozíků nebo mola u přístavu. Nejlepší dojem na Vás udělá atmosféra uvnitř budov a nejlépe pokud jste ani nezaregistrovali kam to vůbec lezete a až podle čísel na dveřích nebo rozlámaných zkumavek zjistíte kde že to vlastně jste.

Atmosféra některých místností a budov je nezapomenutelná. Jelikož síla radiace je v budovách stále poměrně silná, nesmíte v zóně nic jíst ani pít a proto i pobyt je značně omezen. Dokázal bych to tam asi prolézat týdny, bohužel to není možné a samozřejmě se to ani nedoporučuje. Alespoň mám důvod se tam někdy ještě vrátit v nějakém suším a teplejším období. Pokud se Evropa probouzí do jara, v Kyjevě vidíte už jen závěje kolem silnic tak počítejte, že v Pripjaťi se budete brodit po kolena zmrzlým sněhem.

Jen doufám že při příští návštěvě neobdržím už při příjezdu do vojenské oblasti jakýsi skipas a nebudu mít na prozkoumání koutů města například jen předem zaplacenou tarifní hodinu.

wikipedie – historie města, výbuch jaderné elektrárny Černobyl

 

Pár fotografií v jiné editaci:

Share Button