Ve východní části Bulharska na břehu Černého moře se nachází město Burgas kam denně přilétají stovky turistů tímto místem projet dál do svých cílových letovisk. Při projezdu autobusem mě toto město zaujalo natolik, že jsem se rozhodl se tam jet podívat.

Město je poměrně rozlehlé a tak jsem se nedostal na místa, která jsem viděl z autobusu. I tak se, ale na mě přenesla východní atmosféra města, kde místní jsou vlastně rádi, že tu mohou žít a přežívat. Bylo hezké sledovat jak například i uklízeči na ulici dělají svoji práci poctivě.

Celkově v Bulharsku se nemusíte bát, že Vám v obchodě špatně vrátí-účtenku dostanete i na tržnici s ovocem a tak nějak má člověk pocit že celý systém funguje nebo možná spíše musí fungovat. Stejně tak v restauracích obdržíte jídlo poctivě a hutně připravené, že v západních zemích by suroviny „vystačili“ na dvě možná i tři porce. Ceny v restauracích jsou rozdílné a liší se kvalitou restaurace a obsluhy, ale na výsledném jídle se to ani moc neprojeví. Jídlo třeba za 6-8 Lv (leva) z malé restaurace tak může být stejné jako jídlo za 15 Lv z restaurace „lepší“. Horší je to se záchody, které vypadají hrozně ať jdete na veřejné nádražní wc nebo použijete ty v restauraci. 

Druhá část fotek je z města Sozopol, které se nachází jížněji od Burgasu a slouží čistě jako turistické letovisko pro dvě písečné pláže. V tomto městě mě ihned v den příjezdu zaujala na první pohled opuštěná ale dobře střežená budova, která slouží momentálně jako vojenská základna pro pohraniční stráž. Dále jsou zde k vidění malé původně rybářské domky, ze kterých jsou dnes již penziony,restaurace a obchody.

Bulhaři jsou ve směs milí lidé, kteří Vás rádi vidí právě ve svém krámku nebo podniku.

 

Share Button